توابع ورودی و خروجی نرم افزار متلب بخش دریافت ورودی

در این مقاله قصد داریم تا شما را با توابع ورودی و خروجی نرم افزار متلب آشنا کنیم که یادگیری این مباحث می تواند در تهیه ی پایان نامه برای شما پیش زمینه ای هر چند اندک باشد. در نرم افزار متلب دریافت و خواندن متغیرها از کیبورد و در  داخل برنامه صورت می پذیرد.

 

 

توابع ورودی و خروجی نرم افزار متلب (بادستور ()input)

با نوشتن این دستور مقدار یک متغیر که می تواند آرایه باشد را از کیبورد خوانده و دریافت می کند. که می توانیم در هنگام دریافت توابع ورودی و خروجی نرم افزار متلب که در این بخش دستور input می باشد به کاربر پیغام مناسبی را نمایش دهیم تا هر کاربری در هنگام کار با این دستور در نرم افزار متلب بداند که قرار است چه مقداری را برای توابع ورودی و خروجی نرم افزار متلب وارد کند, که آن را به این صورت می نویسیم:

>>a = input(“pleas enter the first number: ”)

توابع ورودی و خروجی نرم افزار متلب (انواع دستور ()input)

  1. دریافت بردار عددی
  2. در یافت مرکب(یعنی ترکیب یک عدد  و یک متغیر باشد که از قبل در برنامه تعریف شده است. )
  3. دریافت از توابع داخلی متلب
  4. دریافت با رشته
  5. دریافت از keyboard

ارسال یا چاپ خروجی در نرم افزار متلب:

برای نمایش یک متغیر در خروجی صفحه نمایش از دستور disp() استفاده می شود که در داخل پرانتز نام متغیر باید آورده شود. آرگومان یا شناسه هایی که در این دستور قرار می گیرند باید هم نوع باشند که در صورت یکسان نبودن آن ها, شناسه ها جداگانه نمایش داده می شوند و دستور دیگری که برای نمایش مقدار در خروجی کاربرد دارد دستور fprintf() می باشد که برای تغییر شکل نمایش در خروجی این دستور از دستورات فرمت یا قالب بندی قبل از نام متغیر استفاده می شود.

نویسنده: شایگان

تاریخ: 11-5-1395

منبع: editexpets.ir