کار با نرم افزار spss و کلیات این مقاله

همانطور که در مقالات قبلی درباره ی کلیات نرم افزار spss و کاربرد های متعدد آن از جمله بخش نرم افزاری پایان نامه گفته شد, در این مقاله نیز سعی داریم شما را با نحوه ی کار با نرم افزار spss آشنا کنیم چرا که یادگیری این نرم افزار کمک بزرگی می کند تا پایان نامه خود را به خوبی به سرانجام برسانید.

 

 

کار با نرم افزار spss و دسترسی به این بخش

برای کار با نرم افزار spss بعد از اجرای آن پنجره ای با نام spps for windows باز می شود که با انتخاب گزینه type in data و کلیک بر روی آن بخش editor آن باز می شود که شامل دو پنجره ی data view و variable view می باشد که در این بخش پنجره ی vaiable view را انتخاب می کنیم.

کار با نرم افزار spss (بخش وارد کردن مشخصات متغیر ها در variable view)

کار با نرم افزار spss مانند نرم افزار اکسل می باشد و برای حرکت بین ردیف ها و ستون های جدول در نرم افزار spss از کلید های حرکتی یا همان arrow key ها استفاده کنید.

  • برای وارد کردن نام متغیر, کافی ست نام موردنظر را در بخش name وارد کنیم و این نام می تواند حداکثر 8 کاراکتر باشد.
  • برای تعیین نوع متغیر در ستون type نوع آن را وارد می کنیم و با کلیک بر روی گزینه ی سه نقطه که در سمت راست عبارت مربوط به نوع متغیر قرار دارد پنجره ای باز می شود که می نوانیم در آن نوع متغیر را وارد کنیم.
  • انواع متغیر ها در آن شامل متغیر های عددی, تاریخ, اعداد نمایی, تاریخ, رشته و currency و dollar  می باشد.
  • برای تغییر پهنای یک متغیر می توانید مقدار ستون width آن را تغییر دهید.
  • تعداد رقم های اعشار در بخش decimal قابل تغییر می باشد.
  • برای قرار دادن برچسب برای یک متغیر می توانید آن را در بخش lable  تعریف کنید و حداکثر تعداد کاراکتر های این برچسب 255 کاراکتر می باشد.
  • برای تغییر جهت داده ها در نرم افزار spss از گزینه align و برای تعریف واحد اندازه گیری از گزینه measure استفاده می شود.

 

نویسنده: حاجی زاده

تاریخ: 31-5-1395

منبع: editexperts.ir