در این نوشتار به توضیحاتی ذیل پایگاه علمی مقاله ISI و مقاله ISC  می پردازیم. دانستن این موضوع برای دانشجویان و فعالان عرصه علم ضروری است. آنچه که دانشجویان و اساتید محترم دانشگاه و مراکز علمی می دانند این است که اهل علم باید برای توسعه جغرافیای علم و کاربرد آن در زندگی بشر تلاش کنند. ایران اسلامی امروز در جایگاهی قرار دارد که به جرات می توان اظهار کرد که در سالهای آینده سهم قابل توجهی از تولید علم دنیا را به خود اختصاص می دهد. کما اینکه در حال حاضر نمودار رشد علمی ایران به روایت سایتهای آماری معتبر دنیا با شیب تندی در حال صعود است. البته آنچه که مهمتر است این است که ایران اسلامی با دانشمندان و عالمی خود در راستای اعتلای علمی مرزهای تولید علم را درنوردد و الا ارائه مقالات در این مراکز بهانه ای برای رسیدن به این قله است و در ذات خود افتخاری ندارد. بلکه مرکز علم دنیا و پایگاه های علمی دنیا باید توسط ایران اسلامی باز تاسیس شود.

 

تفاوت مقاله ISI و مقاله ISC


مقاله ISI چیست؟


مقاله ISI مخفف عبارت  موسسه اطلاعات علمی" (Institute for Scientific Information)  است. بانک اطلاعات ISI  مرکزی درسال 1960 بوسیله یوگن گرفیلد تاسیس شد. این موسسه بعداً توسط آقای "تامسون و هلت گیر" خریداری شد و درحال حاضر بعنوان موسسه اطلاعات علمی تامسون شناخته می شود. این موسسه قسمتی از شرکت بیلیون دلاری آقای تامسون است.
این پایگاه، اطلاعات کتابشناختیِ مقالات را همراه با چکیده آنها و همچنین اطلاعات کتابشناختی  منابع مورد استفادشان ارایه می کند.
 یکی از ویژگی های WOS پوشش موضوعی  کامل آن است که آن را ابزاری مناسب جهت جستجوی اطلاعات در تمامی رشته ها بخصوص موضوعات بین رشته ای می سازد. با امکانات استنادی این پایگاه همچون Related References  و Cited References  محقق پس از جستجوی یک موضوع به زنجیره ای از مقالات مرتبط دسترسی پیدا می کند که درهیچ بانک اطلاعاتی دیگراین امکان وجود ندارد
.
Web of Science  شامل سه قسمت است که عبارتند از:
Science Citation Index -1
پوشش زمانی: این از سال 1961 به بعد.
پوشش موضوعی: علوم، پزشکی، کشاورزی، فنی و مهندسی، علوم رفتاری وعلوم اجتماعی؛ البته در زمینه هایی مانند: علوم اجتماعی وسعت اطلاعات ارائه شده به اندازه ی نمایه استنادی علوم اجتماعی نیست.
پوشش اطلاعاتی: دسترسی جاری و گذشته نگر به اطلاعات کتابشناختی، چکیده های نویسنده و مراجع استنادی بیش از 5900 ژورنال فنی و علوم پایه در بیش از 150 رشته.
 
Social Science Citation Index -2
پوشش زمانی: 1972 به بعد.
پوشش موضوعی: علوم اجتماعی، جامعه شناسی، مردم شناسی، ارتباطات، رفاه و خدمات اجتماعی، علوم تربیتی، روانشناسی، مدیریت و علوم سیاسی.
پوشش اطلاعات: این پایگاه دربرگیرنده ی اطلاعات مقاله های بیش از 1700 مجله ی معتبر جهان است. 50 موضوع را در زمینه علوم اجتماعی پوشش می دهد. همچنین به صورت موردی از 3300 مجله ی علمی دیگر درسطح جهان نیز مقالاتی را گزینش می کند.
 
Arts &Humanities Citation Index -3
پوشش زمانی: 1985 به بعد.
پوشش موضوعی: هنرهای زیبا، هنرهای نمایشی، باستانشناسی، معماری، ادبیات، فلسفه ، دین و تاریخ.
پوشش اطلاعات: حدود 1130 عنوان مجله
 
عوامل ارزیابی مجلات برای قرار گرفتن در این پایگاه عبارتند از:
•         رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ؛
•         کمیته علمی منتخب مجله،وارزیابی اعضاء هیئت تحریریه؛
•         تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن؛
•         نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد.
 
سایر شاخصهای ارزیابی عبارتند از:
•         شاخص فاکتور اثر یا Impact Factor؛
•         شاخص فوری یا Immediacy Index؛
•         نیمه عمر استناد.
 
      گزارش استنادی مجلات ( Journal Citation Reports  JCR  )
 JCR یک راه برای ارزیابی مجلات مهم و اثرشان در جامعه است که شامل 8000 مجله که بیشترین استناد به آنها شده است.امکان دسترسی به آمار استنادها از 1997 مقدور است.