رشته حسابداری صنعتی زیر گروهی از رشته حسابداری است که بیشتر به جمع‌آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه و محاسبه بهای تمام شده کالا‌ها و خدمات پرداخته و با تجزیه و تحلیل گزارش‌ها و بررسی راه‌های تولید، به جستجوی روش‌های کاهش بهای تمام شده کالا‌ها و خدمات می‌پردازد.

پایان نامه حسابداری صنعتی


اهمیت حسابداری بهای تمام شده


مدیران با استفاده از حسابداری صنعتی، یا حسابداری بهای تمام شده، بهای نهایی محصولات را محاسبه کرده و به این ترتیب، هزینه‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه‌های تولید را کنترل می‌کنند. اگر مدیر یک مجموعه صنعتی گزارشی دقیق و صحیح از عوامل هزینه‌زا یا هزینه‌بر نداشته باشد، امکان تصمیم‌گیری جهت افزایش تولید یا سایر تصمیم گیری‌ها، و راه انجام صحیح تصمیم‌های گرفته شده را نخواهند داشت.


کاربرد حسابداری بهای تمام شده


گاهی این تصور وجود دارد که حسابداری صنعتی و بهای تمام شده تنها در کارخانجات و صنایع تولیدی کاربرد دارد. هرچند شاید معمول‌ترین کاربرد آن همین باشد، ولی سایر مؤسسات نیز از حسابداری بهای تمام شده بهره‌مند شده و بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، عمده‌فروشی‌ها، شرکت‌های حمل و نقل، شرکت‌های هواپیمایی، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها نیز به منظور افزایش کارایی خود، از روشهای حسابداری بهای تمام شده استفاده می‌کنند.


حسابداری صنعتی جامع (FCA)


به طور کلی حسابداری صنعتی جامع (FCA)  به مفهوم فرآیند جمع آوری و ارائه اطلاعات (هم هزینه ها و هم درآمدها) مورد نیاز جهت تصمیم‌گیری است. حسابداری صنعتی جامع در برگیرنده چند مفهوم کلیدی است که آن را از تکنیک های استاندارد حسابداری متمایز می کند. موارد زیر اصول اساسی FCA را مشخص می کنند:
 
۱- حسابداری هزینه ها، نه فقط مخارج و پرداخت ها
۲- حسابداری هزینه های پنهان و ظاهری
۳- حسابداری هزینه های غیر مستقیم و سربار
۴- حسابداری مخارج گذشته و آینده
۵- حسابداری هزینه ها بر طبق چرخه عمر محصول

در بخش انجام پایان نامه حسابداری صنعتی نیز مانند دیگر رشته‌های مشابه، دانش آموخته می‌باید علاوه بر آشنایی با دانش رشته خود، با نرم‌افزار‌های رشته خود (در اینجا، حسابداری، و به طور اخص، حسابداری صنعتی) آشنایی کافی داشته باشد. علاوه بر آن برای انجام پایان نامه، آشنایی با نرم افزار‌های آماری مانند  SPSSنیز یکی از باید‌هاست. در این رشته Edex با داشتن کارشناسان ارشد و دکترای حسابداری، در نوشتن و انجام کلیه امور پایان نامه، مشاور و دستیار محققان و دانش آموختگان عزیز خواهد بود.

نمونه‌هایی چند از پایان‌نامه‌های انجام شده در ز مینه حسابداری عمومی:
o     بررسی دیدگاههای مدیران صنایع نسبت به اطلاعات حسابداری صنعتی
o    بررسی رابطه بین ساختار سرمایه و میانگین بازده غیرعادی انباشته
o    بررسی قابلیت اتکاء نسبتهای سودآوری (سودمندی در پیش بینی)
o    حسابداری صنعتی – هزینه‌یابی پیمانکاری – هزینه‌یابی مرحلهای - ارزش افزوده و هزینه‌یابی تفاضلی
o    روش هزینه یابی در صنایع
o    بررسی هزینه های غیرخطی نسبت به زمان