هدف از رشته مدیریت بازرگانی گرایش بیمه آشنایی دقیق با وظایف اساسی سازمانهای بازرگانی و بیمه ای، افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت مسائل مبتنی بر مدیریت، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به هر یک از این مسائل، ارزیابی راه‌حل‌های مختف در مورد هر مسئله و تصمیم گیری و اجرای تصممیمات اتخاذ شده، افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت شرایط و اوضاع و احوال متغیر اجتماعی، اقتصادی، تکنولوژیکی و سیاسی حاکم بر فضای بیمه کشور و جهان و تطبیق برنامه‌های سازمان با شرایط جدید و ایجاد زمینه لازم و تشویق دانشجویان به خودآموزی و رشد فردی و حرفه‌ای است.

پایان نامه مدیریت بازرگانی گرایش بیمه


فارغ التحصیلان این رشته با اطلاعات وسیعی که در زمینه‌های مختلف بازرگانی و بازاریابی، روابط انسانی و امور مالی و اقتصادی و علی الخصوص بیمه پیدا می‌کنند، به خوبی می‌توانند در سطح مدیران اجرایی در شرکت‌های بیمه به کار مشغول شوند و یا در سمت مشاور بیمه‌ای در کنار مدیران شرکت‌ها انجام وظیفه نمایند که این مساله مستلزم دانش فنی بسیار بوده و کار عملی دانشجویان را می‌طلبد. از دیگر گزینه‌های کاری دانش آموختگان این رشته، انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی مرتبط با شرکتهای بیمه می‌باشد. اگر فارغ التحصیلان این رشته از روابط عمومی بالا و روحیه مصممی برخوردار باشند می‌توانند به عنوان عامل فروش شرکت‌‍های بیمه وارد بازار کار شوند که با توجه به رشد تعداد شرکت‌های بیمه، دستیابی به این گزینه راحت‌تر می‌شود هر چند رقابت در بازار را پیچیده‌تر می‌سازد. کسانی بیشتر به این رشته گرایش دارند که تجربه کار در صنعت بیمه را دارند، و به دنبال رشد کار راهه شغلی خود بوده و مشکل اشتغال ندارند که این نشان از بلوغ صنعت بیمه دارد.

برخی از سرفصل‌های رشته مدیریت بازرگانی گرایش بیمه


1.    بیمه اتکایی
2.    ریسک و بیمه
3.    حسابداری شرکت‌های بیمه
4.    اقتصاد مدیریت
5.    حسابداری مدیریت
6.    تحلیل آماری
7.    بازارشناسی و مسائل بازاریابی

برای تحصیل در این رشته چه چیزهایی مورد نیاز است؟
علاقه مندی به مباحث مدیریتی و بیمه
قدرت و توان ادراک، تجزیه و تحلیل و نهایتا حل مشکلات مدیریتی و بازار بیمه
کسب مهارتهای عمومی و تخصصی (زبان، ICDL و ... )
مهارتهای روابط عمومی بسیار بالا، روحیه شکست ناپذیر، ذهنی خلاق و مشتری مدار
تجربه فروش در صنعت بیمه

در بخش انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی گرایش بیمه نیز مانند دیگر رشته‌های مشابه، دانش آموخته می‌باید علاوه بر آشنایی با دانش رشته‌اش، با نرم‌افزار‌های رشته خود آشنایی کافی داشته باشد. علاوه بر آن برای انجام پایان نامه، آشنایی با نرم افزار‌های آماری مانند  SPSSنیز یکی از باید‌هاست. در این رشته Edex با داشتن کارشناسان ارشد و دکترای حسابداری، در نوشتن و انجام کلیه امور پایان نامه، مشاور و دستیار محققان و دانش آموختگان عزیز خواهد بود.

نمونه‌هایی چند از پایان‌نامه‌های انجام شده در زمینه مدیریت بازرگانی گرایش بیمه


o    بررسی تاثیر ساختار سازمانی و شیوه مدیریت بر روی شاخص‌های بیمه‌ای
o    بررسی رابطه بین آگاهی مدیران از عملکردهای مدیریت و نحوه عملکرد آنان در سازمانهای بیمه‌ای
o    بررسی تاثیر سبک مدیریت بر میزان شناخت و توجه مدیران به عوامل انگیزشی بازاریابان بیمه
o    بررسی راههای افزایش اثربخشی و بهبود مدیریت در شرکتهای  بیمه
o    بررسی شاخص‌های توسعه منابع انسانی در صنعت بیمه، مطالعه موردی x
o    آسیب شناسی تفکر مدیریت دولتی در بیمه‌های خصوصی، مطالعه موردی x
o    بررسی موانع‌ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی توسعه‌ بیمه‌‌های عمر در کشور و ارائه‌ راهکارهای مناسب‌