انجام پایان ­نامه معماری

امروزه با گسترش ساخت و سازها رشته مهندسی معماری بسیار پرطرفدار شده و ضرورت انجام پایان ­نامه معماری را دوچندان کرده است. معماری ترکیبی از هنر و مهندسی است که در لغت به علم بنایی اطلاق می­گردد و شغل یک معمار آبادانی و آبادسازی است. هدف اصلی این رشته، طراحی ساختمان­هایی کاربردی، مقاوم، زیبا و اصیل است. پایان ­نامه­ معماری در مقطع کارشناسی ارشد طی سه مرحله شامل نگارش پایان ­نامه، طراحی نرم­افزاری و نیز طراحی و ساخت ماکت انجام داده می­شود. در این بخش، به­طور خلاصه به معرفی انواع گرایش­های این رشته و موارد لازم جهت ثبت نام دوره آموزشی پایان­ نامه کارشناسی ارشد پرداخته می­شود.

معرفی برخی از نرم ­افزارهای تخصصی رشته معماری       

 

                                   

 

در نگارش پایان ­نامه­ معماری ، استفاده از نرم­افزارها به­عنوان امری اجتناب­ناپذیر به شمار می­رود، زیرا با پیشرفت تکنولوژی، انجام مراحل طراحی ساختمان از طریق این نرم­ افزارهای کاربردی بسیار سریعتر و ساده­ تر شده است. یکی از مهم­ترین نرم­ افزارهای تخصصی رشته مهندسی معماری، AutoCAD است. استفاده از این نرم ­افزار در ثبت نام دوره آموزشی پایان­ نامهبه دانشجو کمک می­کند تا به ترسیم نقشه­های مهندسی و صنعتی بپردازد. از دیگر نرم­افزارهای کاربردی در این زمینه می­توان به Sketch up Pro اشاره کرد که در طراحی و ساخت مدل­های سه­بعدی بسیار قدرتمند است و امکان طراحی دقیق را به کاربر می­دهد. علاوه بر این، معماران از برنامه­ ی 3D Max جهت پیش­نمایش ساختمان­ها و مدل­ها قبل از ساخت و همچنین طراحی نمای داخلی بهره می­گیرند. این نرم­ افزار قادر به پشتیبانی از AutoCAD نیز هست که امری ضروری برای دانشجویان و معماران به شمار می­آید.

گرایش­های مختلف رشته مهندسی معماری

 پایان ­نامه­ معماری به دلیل تنوع بی­شمار گرایش­های این رشته از طیف وسیعی از موضوعات برخوردار است. مهم­ترین گرایش­های رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد شامل موارد زیر است:

 

                       معماری- معماری

                       تکنولوژی معماری

                        معماری منظر

                       معماری- مرمت بناها و بافت‌های تاریخی و معماری

                       معماری- انرژی

                      مدیریت پروژه و ساخت

 

انجام پایان ­­نامه معماری

سفارش پایان نامه معماری