چگونه موضوع  پایان نامه خود را انتخاب کنیم؟

برای نگارش یک پایان نامه چند مسئله مهم مطرح است که باید به عنوان پیش زمینه فکری داشته باشیم اولین قدم جهت دهی فکری می باشد و بدین منظور باید ابتدا موضوع پایان نامه خود را مشخص کنیم .

برای تعیین موضوع پایان نامه باید ابتدا مطالعات اولیه در حیطه تخصص مورد نظر خود داشته باشیم و مروری داشته باشیم بر کارهای یشین داخل و خارج از کشور و روش و نتایج این تحقیقات را مطالعه کنیم . برای دستیابی به این منابع بهترین راه جستجو در سایتهای مرجع مقالات معتبر و سایتهای مثل ایران داک و سیویلیکا می باشد .به منظور دست یابی به مقالات معتبر می توان از انتشارات ژورنالهایی مانند Springer, IEEE, Elsevier,..... می باشد.

بعد از مطالعه موارد پیشین شما باید یکی از این موارد را به عنوان رفرنس اصلی خود انتخاب کرده و ادامه تحقیق مطرح شده را  و یا روش تحقیق آن رفرنس را مطرح کنید.دقت کنید اگر شما موضوع را عینا انتخاب کنید و نوآوری نداشته باشد موضوع شما تکراری محسویب می گردد و قابلیت پژوهش ندارد.

برای انتخاب موضوع 3 سوال را از خودتان بپرسید:

  1. مشکلی که باعث شد این موضوع را انتخاب کنم چیست؟
  2. هدف من از انجام این موضوع چیست؟
  3. نوآوری من در این زمینه چه چیزی است؟

بعد ار انتخاب موضوع مرحله بعدی نگارش یک پروپزال برای پیشنهاد موضوع خود و دفاع از موضوع می باشد. دقت در انتخاب موضوع و پاسخ دهی به سه سوال اصلی بالا باعث می شود تا شما بنتوانید پروپزال مناسبی ارائه دهید و عنوان خود را به تصویب برسانید.

در هر پروسه انتخاب موضوع علاوه بر موارد اشاره شده، توجه به علایق فرد یا گروهی که موضوع را به ایشان ارائه می دهید بسیار مهم می باشد و این روند را تسریع می بخشد.

ثبت نام دوره آموزشی پروژه

ادامه مطلب: انجام پایان نامه- پروپوزال

تاریخ انتشار:  1395/06/17

نویسنده: دانیال حاجی زاده