پایان نامه عمران با موضوع دیوار برشی

 

در پایان نامه عمران گفته می شود که دیوارهای برشی، المانهای عمودی سیستم مقاومت در برابر نیروی جانبی، یعنی موازی با صفحه دیوار هستند. البته تعاریف دیگری نیز برای دیوار برشی وجود دارند. در یکی از این تعاریف،‌ به دیافراگم عمودی صلبی که قادر به انتقال نیروهای جانبی از دیوارهای بیرونی، کف و سقف به پی ساختمان در جهت موازی با صفحات آنها باشد، دیوار برشی گفته می‌شود.

 

                                                                                                                                                                                                                                                        

بر اساس این تعریف‌، دیوار بتنی تقویت شده یا خرپای قائم می‌تواند یک دیوار برشی محسوب شود. نیروهای جانبی در اثر باد، زمین‌لرزه،  بارهای نشست غیریکنواخت، علاوه بر وزن سازه و ساکنین آن ایجاد می شوند و نیروهای پیچشی قوی ایجاد می کنند. در پایان نامه عمران گفته می شود که این نیروها می‌توانند ساختمان را توسط نیروهای برشی در معرض خطر قرار دهند. دیوارهای برشی به ویژه در ساختمانهای بلند که در معرض باد جانبی و نیروهای لرزه‌ای هستند از اهمیت بالایی برخوردارند.

 

 

در بسیاری از آیین نامه‌های ساختمان، استفاده از دیوارهای برشی به منظور افزایش ایمنی سازه مورد تاکید قرار گرفته است. عموما دیوار برشی به فرم پنلهای (قابها) تقویت شده و مهاربندی شده ساخته می‌شود و در طراحی دیوارهای برشی، شکل و موقعیت پلن دیوار تاثیر قابل توجهی بر رفتار سازه می‌گذارد. به طوری که در پایان‌نامه عمران گفته می‌شود بهترین موقعیت برای دیوارهای برشی در مرکز هر نیمه از ساختمان است. همچنین در سازه‌های چندطبقه، دیوارهای برشی از اهمیت بالایی برخوردارند و علاوه بر کاستن از ریسک تخریب دیوارهای بیرونی، از طبقات ساختمان نیز در برابر بارهای جانبی زلزله محافظت می‌کنند.

انجام پایان نامه عمران

سفارش پایان نامه عمران

مقاله isi


مطالب دیگر این گروه
چطور می توانیم برای پایان نامه خود پروپوزال بنویسیم؟ چطور می توانیم برای پایان نامه خود پروپوزال بنویسیم؟ پروپوزال پایان نامه چیست؟ پروپوزال پایان نامه چیست؟ پایان نامه دکتری خود را تمام کنید پایان نامه دکتری خود را تمام کنید مراحل نگارش یک پایان نامه مدیریت چیست؟ مراحل نگارش یک پایان نامه مدیریت چیست؟ چطور می توانیم پروپوزال خوبی از پایان نامه خود ارائه کنیم؟ چطور می توانیم پروپوزال خوبی از پایان نامه خود ارائه کنیم؟ آموزش نگارش پایان نامه دکتری 1 آموزش نگارش پایان نامه دکتری 1